OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po veľmi nevydarenom DVD „A Vision Of A Dying Embrace“, ktorým firma Peaceville hodila na trh prastarý neupravovaný záznam v snahe zachytiť boom nového nosiča, sa minulý rok liverpoolska ANATHEMA pokúsila o reparát. A zdá sa, že dévedéčka Cavanaghovcom nosia smolu – „Were You There?“ je úplne posledným titulom vydaným skrachovaným labelom Music For Nations. Vydavateľská neistota spôsobila večné odďaľovanie očakávaného titulu, ktorý sa nachvíľu objavil dokonca v edičnom pláne Sony/BMG. No a keď DVD konečne uzrelo svetlo sveta, chýbal v ňom avizovaný booklet z dielne Travisa Smitha – nečudo, že sa Vinnie Cavanagh nechal znechutene počuť, že celý projekt bol „a fucking waste“...
Chvalabohu napriek spomínaným problémom nie je „Were You There?“ nepodarok. Hodinu a štvrť trvajúci koncert z Krakova, doslova pútneho miesta metalových kapiel túžiacich po DVD, je v dobrom slova zmysle štandardný. Na kapele je spočiatku vidno, že sa kŕčovito snaží nič neskaziť. Našťastie sa darí, a až na (tradičné) spevácke úlety Vinnieho hlavne ku koncu show podáva stopercentný a s postupom času čoraz uvoľnenejší výkon. Subjektívne najväčším nedostatkom je playlist, zložený výlučne z aktuálnej „A Natural Disaster“ a jej bezprostredných predchodcov „A Fine Day To Exit“ a „Judgement“. Napriek tomu, že na súčasnom turné ANATHEMA s chuťou stavia na podľa môjho názoru vrcholnej doske „Alternative 4“ a nebráni sa výletom do minulosti reprezentovanej „Eternity“ či spomienkou na „A Silent Enigma“, na reprezentatívne DVD si vybrala snáď až príliš konzervatívne. Najsilnejšou časťou je tak zrejme blok „Parisienne Moonlight“ a „A Natural Disaster“, odspievaný mimoriadne sympatickou slečnou Lee Douglas. V duete Lee jednoznačne zatieňuje Vincenta, ktorý si titulnú vec z novej dosky hodil do doslova bolestivo privysokej polohy. Záver setu obstaráva tradičná minuloročná ukončovacia skladba, „Flying“, s opakujúcou sa a pomaly miznúcou gitarovou slučkou na samom konci.
Bonusová časť DVD navodzuje pocit, že „Were You There?“ je do veľkej miery iniciatívou firmy. Až na zaujímavý trojpiesňový záznam vystúpenia so sláčikovým kvartetom „Bacchus String Quartet“, v ktorom sa mihne David Wesling, ktorý Dannyho a Vincenta sprevádzal na poloakustickom turné v decembri 2004, ide o kolekciu „toho, čo sme vysypali z archívu“. Dve (pod)priemerné jednopiesňové koncertné záznamy a klip „Pressure“ sú trochu málo, obzvlášť, keď DVD je len jednovrstvové, takže miesta (by) bolo skutočne dosť. Už pri letmom porovnaní s „Lamentations“ od OPETH (vydaným v tej istej firme) „Were You There?“ mierne pokrivkáva...
Aby však nedošlo k nedorozumeniu: hlavná časť DVD je výborná; a až na okukanosť priestorov krakovského televízneho štúdia a osobné výhrady k playlistu je tento materiál pre každého fanúšika či návštevníka niektorého z minuloročných koncertov ANATHEMY mimoriadne hodnotným prírastkom do videotéky – aj vďaka skutočne vkusnému obalu, bookletu či designu menu. Chtiac-nechtiac sa však natíska dojem, že pri minimálnej troške snahy výsledok mohol byť ešte lepší.
Hlavná časť DVD je výborná; a až na subjektívne výhrady je tento materiál pre každého fanúšika či návštevníka niektorého z minuloročných koncertov ANATHEMY mimoriadne hodnotným prírastkom do videotéky. Chtiac nechtiac sa však natíska dojem, že pri minimálnej troške snahy výsledok mohol byť ešte lepší.
7 / 10
John Douglas
- bicie
Jamie Cavanagh
- basgitara
Les Smith
- klávesy
Vincent Cavanagh
- spev, gitara, vokodér
Danny Cavanagh
- gitara, klávesy, spev
Lee Douglas
- spev
1. Intro: Childhood Dream
2. Balance
3. Closer
4. Pressure
5. Release
6. Forgotten Hopes
7. Destiny Is Dead
8. Are You There?
9. One Last Goodbye
10. Pulled Under At 2000 Meters A Second
11. Parisienne Moonlight
12. A Natural Disaster
13. Judgement
14. Panic
15. Temporary Peace
16. Flying
17. One Last Goodbye (live so sláčikovým kvartetom)
18. Temporary Peace (live so sláčikovým kvartetom)
19. Flying (live so sláčikovým kvartetom)
20. Pressure (videoklip)
21. Release (live v Londýne)
22. A Natural Disaster (live v Hamburgu)
The Optimist (2017)
Distant Satellites (2014)
Weather Systems (2012)
Falling Deeper (orchestrální album) (2011)
We're Here Because We're Here (2010)
Hindsight (kompilace) (2008)
A Moment In Time (DVD) (2006)
Were You There? (DVD) (2004)
A Natural Disaster (2003)
A Vision Of A Dying Embrace (DVD) (2002)
Resonance 2 (kompilace) (2002)
A Fine Day To Exit (2001)
Resonance (kompilace) (2001)
Judgement (1999)
Alternative 4 (1998)
Eternity (1996)
The Silent Enigma (1995)
Pentecost III (EP) (1995)
Serenades (1993)
Crestfallen (EP) (1992)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Music For Nations
Stopáž: 109:00
Produkce: Les Smith
Formát: DVD5
Obraz: Anamorfný, 16:9
Zvuk: Dolby Digital Stereo, Dolby Digital 5.1
Región: 0 (bez obmedzení)
Pokud něco točí tihle Poláci, není třeba se obávat nedostatečné zvukové či obrazové kvality. Thornovy výhrady k podobě playlistu a podobě bonusů jsou rozhodně na místě. V jejich případě je kvalitativní sestup až příliš znatelný, což je zvýrazněno i pokusy střihače o cvičení v prolínačkách, zatemňovačkách a dalších serepetičkách v případě záznamu koncertu se smyčcovým kvartetem, který mohl být při zodpovědnějším zpracování velkým obohacením tohoto DVD.
chybaju klasicke songy inac vsetko ok
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.